לא משנה לאיזו משרה תרצו להתקבל, קורות חיים הם משהו שאתם חייבים להכין לעצמכם. למעשה, קורות החיים שלכם הם מעין כרטיס הביקור שלכם, שמציג מי אתם, מה אתם, מה עשיתם ומה למדתם, ולכן מדובר במסמך שממש לא צריך להמעיט בחשיבותו. למעסיקים נשלחים מידי יום עשרות קורות חיים לאותה משרה, ואתם בוודאי רוצים להיות אלה שיתבלטו. אז איך כותבים קורות חיים מקצועים? כאלה שיגרמו למעסיקים פוטנציאליים לעצור ולהתעכב עליהם קצת יותר מהשאר? הנה כמה טיפים והמלצות שכדאי לכם לאמץ בפעם הבאה שאתם רוצים להתקבל לעבודה חדשה:

פרטי יצירת קשר – בחלק הזה עליכם לכתוב את הפרטים האישיים שלכם שדרכם המעסיקים יוכלו ליצור איתכם קשר להמשך תהליך. כתובת מייל, מספר טלפון, מקום מגורים ואפילו פרופיל לינקדאין (במידה ויש לכם) יכולים להיות כתובים בחלק זה של הקורות חיים, שלרוב יופיע בתחילת העמוד.

ניסיון תעסוקתי – הניסיון התעסוקתי שלכם הוא למעשה אחד הדברים המרכזיים והחשובים שייכתבו בקורות החיים שלכם. את הניסיון התעסוקתי מומלץ לכתוב בצורה ברורה ומדויקת, כך שבכותרת יופיעו השנים בהן עבדתם באותו תפקיד, ולאחר מכן את שם תפקיד ושם החברה בה עבדתם. מתחת לשם התפקיד והחברה, תוכלו לפרט מעט על הדברים שעשיתם במסגרת התפקיד, והדגישו את הפרטים החשובים והמשמעותיים. במידה והשתמשתם במהלך התפקיד בתוכנות מסוימות, מומלץ גם לציין באותו מקום. על מנת לא להעמיס על הקורא, אל תכתבו יותר מ-5 נקודות לכל עבודה.

השכלה – לאחר הניסיון התעסוקתי, הוסיפו לקורות החיים שלכם את ההשכלה. כאן, עליכם לציין מה בדיוק למדתם, ובאיזו מסגרת (אקדמית, מקצועית או תיכונית). לא לשכוח להוסיף את השנים בהן למדתם, את שם הקורס או התואר וגם את שם המוסד. מומלץ אפילו להוסיף בתתי נקודות מספר קורסים שלמדתם שיכולים להיות רלוונטיים ספציפית למשרה בה אתם מעוניינים. כמובן שאם סיימתם את הלמודים בהצטיינות או ממוצע גבוהה במיוחד, תוכלו לציין זאת.

שירות צבאי – שירות צבאי אמנם לא תמיד רלוונטי למשרה שאותה אתם מעוניינים לקבל, אבל לחלק מהמעסיקים מדובר בפרט מידע שדווקא כן חשוב להכניס לקורות החיים. ציינו בקצרה את התפקיד אותו מילאתם בצבא וגם את שם היחידה בה שירתם.

שפות ותוכנות – חלק זה יופיע לרוב בתחתית העמוד של קורות החיים ויכלול את השפות אותן אתם דוברים (ובאיזו רמה כל שפה) וגם את התוכנות בהן אתם מתמחים. כך למשל, במידה ואתם שולטים בתוכנות האופיס, כדאי מאוד לציין זאת בחלק זה.

עיצוב – אחד הדברים החשובים שמועמדים נוהגים להקפיד עליו, הוא שמירה על קורות חיים בעמוד אחד בלבד. נכון, אנשים עם ניסיון רב אולי יתקשו להעביר הכל למסמך אחד, אבל במידה ואתם מצליחים לעשות זאת – זאת הדרך המועדפת. כתבו את קורות החיים שלכם בגופן רשמי כמו אריאל, ובגודל 10-12. שמרו על מבנה טקסט ברור, עם מרווחים שווים בין השורות, הדגישו כותרות, והדגישו מילות מפתח שנראות לכם חשובות ורלוונטיות. וותרו על צבעים או תמונות, ובנוסף למסמך ה- WORD, שמרו גם עותק כקובץ PDF, אותו תשלחו למעסיקים.

מבנה – על מנת לעשות "סדר" אצל המעסיקים, רצוי לסדר את קורות החיים כך שהעבודה האחרונה שעבדתם בה, מופיעה ראשונה. סדר הכרונולוגי למעשה צריך להיות מההווה, לעבר. כמו כן, השתמשו במשפטים קצרים וברורים, אל תעמיסו במידה, הקפידו של תמציתיות, אך כזאת שתעביר את המסר.

שפה – את קורות החיים נהוג לכתוב בשמות פעולה, ולאו דווקא בגוף ראשון. הפכו את התפקידים שעשיתם בפועל, לשמות פעולה. כך למשל, אם ניהלתם פרויקטים במהלך התפקיד שלכם, תוכלו לכתוב את התפקיד כ"ניהול פרויקטים" ולא כ"ניהלתי פרויקטים". לאחר שתסיימו לכתוב את כל הקורות חיים, קראו אותם בצורה מעמיקה וודאו שאין לכם שגיאות כתיב ושאתם משתמשים בשפה עברית תקינה. כמו כן, תוכלו לתת לעוד אדם שאתם מכירים לעבור על הקורות חיים כדי שעוד זוג עיניים יעברו על קורות החיים, לפני שהם מגיעים למעסיקים.

אמינות – נכון, הדעה הרווחת היא שכולם משקרים (או מפריזים) בראיונות. עם זאת, אל תכתבו בקורות החיים שלכם משהו שלא תוכלו לעמוד מאחוריו, כאשר תשאלו עליו בשיחה פרונטלית. הקפידו להיות אמינים ולא להגדיל את התפקיד שביצעם יותר מידי.